Komplexný návod ako vybrať hokejové korčule

Vybrať si správne korčule môže pre mnohých predstavovať nemalý problém. Vyznať sa vo všetkých značkách, názvoch či šírkach dá zabrať, hlavne ak uvažujete o kúpe korčulí ktoré vám majú poslúžiť na dlhšiu dobu ako len na jednu sezónu. V tomto článku sa vám budeme snažiť priblížiť a vysvetliť na čo si dať pozor, ako sa vyvarovať základným chybám pri ich výbere, tak aby ste si zvolili korčule presne pre vás. Aby sme pri kúpe korčulí vedeli zorientovať v mori značiek a modelových rád, je najprv dôležité pochopiť, z akých komponentov sa korčula skladá.

Časti hokejovej korčule

 Vo všeobecnosti rozlišujeme 4 hlavné časti :

1. Topánka + jazyk

Sú vždy predávané ako komplet. Samostatnú topánku už v obchodoch ako v minulosti nekúpite. Zväčša sú vyrábané z troch vrstiev a to: 

- spodná vrstva, ktorá je vyrábaná z nylonu resp. aramidových vlákien pre väčšiu tuhosť korčule

 - stredná vrstva určená na absorbáciu energie

 - vrchná vrstva ktorá je vode-odolná a ktorej účel je udržať nohy hráča v suchu a teple

Rozdiely medzi topánkami jednotlivých modelov sú hlavne v tuhosti, pevnosti, miere komfortu a postupoch výroby. Spravidla platí, čím vyšší modelový rad, tým tuhšia a pevnejšia topánka

Čo sa jazyka týka, existuje tu podobná analógia. Zatiaľ čo pri lacných modeloch je prevedenie strohé a jazyk je ohybný a mäkký, pri vyšších radoch môžme badať vyššiu tuhosť a pevnosť, ktorá vám zaručí dostatočnú ochranu pri tvrdých strelách. 

Jazyk rozhodne nepodceňujte, má zásadný vplyv na kvalitu hry ako aj pocit z korčuľovania samotného. V neposlednom rade vás kvalitne vystužený jazyk vie ušetriť nepríjemných zlomením.

d5b08550931c86-jazyk-hokejovej-korcule

2. Podrážka 

Aj keď sa to nemusí zdať, podrážka je vitálnou časťou korčule, keďže ovplyvňuje nie len celkovú stabilitu hráča ale aj prenos energie smerom na ľad. V neposlednom rade taktiež plní funkciu odvádzania prebytočnej vlhkosti a potu. 

Na výrobu sa tradične používajú materiály obsahujúce karbónové zložky s cieľom znížiť hmotnosť na čo najnižšiu úroveň. 

Vo väčšine profesionálnych modelov je však ako materiál použitý tzv. Texalium, ktorý je skoro dokonalou imitáciou karbónu no je lacnejší na výrobu a implementáciu. Absolútnou špičkou dneška je jednoznačne čistý karbón

U podrážok sa takisto stretávame s viacerými úrovňami perforácie (podľa zvoleného modelu) pre dodatočný odvod vlhkosti.

a5b085508617d7-hokejove-korcule-podrazka

3. Holder 

Synonymum pre časť korčule ktorá doslova spája topánku s ľadom. Holder je k topánke upevnený špeciálnymi nitmi (hliníkové alebo kvalitnejšie medené) aby sa noha hráča na ľade “nekrútila”. Samotný nôž je následne k holderu buďto priskrutkovaný alebo doň len vsadený. Holder je vyrábaný z tvrdeného plastu kvôli redukcii hmotnosti. 

o5b085508c7195-holder-hokejovych-korcul

4. Runner (nôž)

Na hokejových korčuliach sa po ľade kĺžeme práve na noži, preto by sme výberu nožov mali venovať obzvlášť veľkú pozornosť. Tento komponent podlieha neustálemu vývoju zo strany výrobcov v snahe znížiť treciu silu a teda umožniť hráčom dosiahnuť väčšie rýchlosti na ľade. 

Odolnosť nožov sa zvyšuje z roka na rok vďaka vysokým nárokom, ktorým runnery podliehajú v procese výroby. 

Väčšina nožov je súčastne vyrábaná ako “zmes” nehrdzavejúcej ocele a titánu. Množstvo financií ktoré ste ochotní zaplatiť priamo úmerne koreluje s tým, či dostanete čistú nehrdzavejúcu oceľ alebo mix vedľajších produktov pri výrobe ocele. 

Veľkej obľube sa teší T-blade, ktorý predstavuje systém výmenných nožov bez potreby nože brúsiť, keďže vydržia nabrúsené veľmi dlho.

d5b085508994df-hokejovy-noz

Zaujímavosť - Vedeli ste, že na výrobu jedného páru korčulí je potrebných 145 “krokov” vo výrobe?

Úvod do problematiky výberu

 Veľa ľudí si vyberá korčule podľa značky. Každý by chcel Bauer, červené dobre vyzerajúce Vapor korčule.  Značka Bauer je po dizajnovej stránke skutočne lákavou voľbou, ale stojí naozaj za to? Bauer bol síce veľmi dlhú dobu na koni, čo sa týka technológii a dizajnu a to najmä v súvislosti so spomínanou sériou Vapor. 

Časy sa však menia a v konkurenčnej dobe akú zažívame dnes mu na päty šliape ba až rovnocenne konkuruje značka CCM, ktorá prináša pokrokové technológie a nemenej lákavý výzor ktorý zaujme nejedného hokejistu. 

Orientovať sa preto na dizajn či samotnú značku v nádeji na výber vhodných korčulí preto absolútne neodporúčame. Miesto toho sa radšej zamerajte na voľbu korčule podľa jej strihu, šírky či modelovej rady. V neposlednej rade tiež treba zvážiť účel frekvenciu ich používania.

Alfou a omegou pri výbere korčulí je teda tvar našej nohy a jej šírka. Nesprávny výber hokejovej korčuľe môže viesť nielen k prvotnému nepohodliu, ale neskôr aj k zdravotným problémom ako sú napríklad výrastky, ktorými často hokejisti trpia. Rozmýšľajte teda prakticky, vaše nohy sa vám za to poďakujú.

Na to, aby nám výrobcovia uľahčili výber, respektíve aby si každý mohol obuť, korčule ktoré dokonale sadnú na nohu, postupom časom vznikli tri rôzne rady. Každá je odlišná strihom, tvarom ako aj dizajnom

Ku každej rade bol pridelený štýl korčuľovania no ťažko povedať či sa s týmto tvrdením dá stotožniť na 100 %. Pretože, napríklad ak som útočník, potrebujem samozrejme obratnosť, dynamickú rýchlosť, rýchle otočky a náhle zmeny smeru atď. Podľa referenčnej tabuľky by sme si teda mali jednoznačne vybrať Bauer Vapor alebo CCM Jetspeed. 

Skvelé, aké jednoduché! Problém nastáva, ak máme širokú nohu a vysoký nart. Vtedy korčuľu Vapor/Jetspeed jednoducho neobujem a riziko, že mi korčuľa nesadne je značné. Vtedy môžeme začať od znova. Poďme si tentokrát určiť na začiatok typ nohy, od ktorého sa odrazíme pri konečnom výbere. V praxi sa najčastejšie stretávame s dvoma typmi nôh a síce široká noha a vysoký nart alebo úzka atletická noha a nízky nart. Ak už poznáme „profil“ nohy, je nutné zistiť takisto jej šírku. Ak máte užšiu nohu, pravdepodobne vám sadne veľkosť “D”, pri širších chodidlách odporúčame zvoliť veľkosť “EE”. 

Každá korčuľa sa navyše vyrába v dvoch šírkach. EE širšia noha a D normálna. Nie vždy to však pomôže je to len približne 2,5  milimetra. Pri lacnejších modeloch sa korčula robí iba v univerzálnom strihu R, šírka je teda niekde v strede medzi EE a D. 

Teda ak si vyberiete tie lacnejšie korčule, musíte rátať s tým, že si nebudete môcť vybrať širší alebo naopak užší model. Poďme sa pozrieť na modelové rady korčúľ, ktoré nám výrobcovia ponúkajú. Popíšeme si najpoužívanejšie korčule dvoch najznámejších značiek CCM a Bauer. A najlepšie keď začneme od najpoužívanejšej korčule všetkých čias, Vapor.

Výber korčule podľa štýlu korčuľovania

x5b085a5c69390-bauer-ccmVapor/Jetspeed 

Vapor/ Jetspped je teda vhodný pre atletickú chudú nohu s nízkym nartom. Vapor a Jetspeed korčule majú najnižší nárt zo všetkých. Takže, ak máte vyšši nart, ale šírka by vám sadla, neodporúčam v žiadnom prípade. Navyše má veľmi zúženú pätu. Aj cez to všetko je Vapor korčuľa považovaná za najpoužívanejšiu a najlepšiu, prelomovú korčuľu, ktorú používalo asi 90 % hokejistov. Treba však prihliadať na to, že tieto percentá sú brané z hokejovej brandže a hokejisti sú od malička v korčuliach a nohy majú veľmi veľa času v korčuliach, čo spôsobí, že noha si časom naozaj zvykne a tvarovo sa z časti aj prispôsobí. Takže s Vaporami/ Jetspeed opatrne.

Supreme/Tacks

Keď sa pozrieme na obrázok Supreme alebo Tacks vidíme veľmi úzku klenbu, až by človek povedal, že sú užšie ako Vapor/Jetspeed. Opak je však pravdou klenba je síce užšia, ale predná časť je rovnaká a navyše v okolí kotníkov je široká. Vo veľmi veľa prípadoch kde korčuľa Vapor bola úzka, sadla práve Supreme korčuľa, čo by ste podľa referenčného obrázku určite nepovedali. Navyše má o niečo vyšší aj nart. Takže komu nesedia Vapori kvôli tomu že sú úzke, korčuľa Supreme/Tacks by mala byť viac menej ideálna. Ak je nám ale tesná aj Supreme tak potom ostáva iba... 

Nexus/Ribcore

Nexus posledná a zároveň aj najneskôr vyvinutá korčuľa, má najvyšší nárt a najširší strih zo všetkých korčúľ. Preto je vhodná pre zavalitejších alebo široko-nohých hokejistov. Korčuľa Ribcor je síce porovnávaná s Nexus, ale nám skôr príde ako kombinácia Tacks a Nexus. Teda ak máte naozaj širokú nohu, korčula Nexus bude pre vás. Ak ste niekde medzi Supreme/Tacks a Nexus, tak potom by som išiel skôr do Ribcor.

Poznámka: V čase písania článku platili hore uvedené skutočnosti, no Bauer v roku 2020 zaviedol nový systém strihu korčúľ. Preto sme pre vás pripravili sumár noviniek v oblasti strihu korčúľ Bauer a popíšeme si jednotlivé zmeny v článku Korčule Bauer: Vapor vs Supreme [rozdiely].

Zmeny sa dotkli aj značky CCM ktorá takisto po vzore Bauer-u uviedla v roku 2021 nové strihy korčúľ. 

Hráči sa už nerozhodujú podľa toho či im korčula sadne ale podľa štýlu ich hry a tomu prispôsobia výber korčúľ. Teda presne naopak ako tomu bolo doteraz, čo je dobrá správa. Viac informácií nájdete v zrozumiteľnom článku Korčule CCM: Jetspeed vs Tacks [rozdiely]. Rada Ribcor a Nexus sa prestala vyrábať.

Výber korčule podľa pokročilosti korčuliara

Dobre, takže tvar nohy máme za sebou a vieme približne do akého typu korčulí by sme išli, ale z každého tohoto typu (Supreme/ Nexus/ Vapor/ Jetspeed/ Tacks/ Ribcore) máme ešte zhruba 5-7 výkonnostných rád, čo je naozaj veľa, tak ako teda vybrať ten správny ktorý bude akurát? Samozrejme vidíme cenový rozdiel, ale prečo jedny stoja skoro 700 euro a druhé len 70 euro?

Treba si najskôr určiť, na aký účel budem korčule využívať a ako často, potom zistíme aká výkonnostná trieda bude najvhodnejšia. Čím vyšši modelový rad, tým je topánka tvrdšia, lepšie vystužená, sú tu použité lepšie a modernejšie technológie, kvalitnejšie nože. A naopak čím je modelová rada nižšia, tým je všetko jednoduchšie. Najskôr by sme sa mali zaradiť do jednej z dvoch kategórií a síce či budeme hrať aj hokej alebo sa len korčuľovať

Môžeme vytvoriť na začiatok dve hlavné kategórie. A to buď korčule vôbec nebudem používať na hokej (ak náhodou tak raz za dva roky na zamrznutom rybníku) teda chcem si zakorčuľovať na verejku niekde na zimáku alebo druhá možnosť, hrám hokej či už amatérsky alebo profesionálne. O každej si ale viac povieme nižšie. 

1. Nechcem hrať hokej chcem sa len korčuľovať

 Ak sa radíte do tejto kategórie, máme pre vás dobrú správu. Financie potrebné na zadováženie si takýchto korčulí sú minimálne. Avšak v snahe ušetriť čo najviac, mnohí siahnu po modeloch z regálov obchodných domov ako je Tesco a podobne. Častokrát sú tieto korčule nevyhovujúce ako kvalitou tak prevedením. Navyše môžete zabudnúť na oporu v kotníkoch a teda noha vám bude v topánke “lietať”. 

Investícia do základnej rady značky Bauer X-LS je rozhodne na mieste. Nielen že kvalita vyhotovenia je na celkom inej úrovni, taktiež aj systém šnurovania je mnohokrát lepšou voľbou ako lacné plastové klipsne, ktoré sa radi lámu pri neopatrnom zaobchádzaní či pádoch na ľade. Na kvalitu noža priveľmi nepozerajte. Korčule budete aj tak brúsiť maximálne párkrát do roka, čo by malo postačovať pre takéto účely. 

Ak to myslíte s korčuľovaním trošku serióznejšie a radíte sa do kategórie pravidelný návštevník zimného štadióna, investícia do o triedu vyšších korčúľ sa určite oplatí. Použité nože sú vyššej kvality čo v preklade znamená, že takýto nôž vydrží nabrúsený dlhšie. Topánka je takisto pevnejšia, čo vám zaručí lepšiu stabilitu a ovládateľnosť. Doporučujeme siahnuť napríklad po modeli Bauer Supreme M1.

Aby sme si to celé zhrnuli, na občasné korčuľovanie pre verejnosť tedaúplne stačia obyčajné, tzv. rekreačné korčule. Ak by ste mali nutkanie investovať do najvyšších modelov, vedzte že svoje rozhodnutie oľutujete. Je to dané tým, že korčule sú veľmi tvrdé a sú určené a stavané na veľké zaťaženie, kľudne aj dvakrát za deň. Majú veľmi tvrdú topánku ako aj pevný jazyk na ochranu pred pukom a strelami. Na verejné korčuľovanie to je nielen zbytočné, ale aj nepohodlné. Mali by ste pocit, že máte nohu medzi dvomi tehlami. 

Ak sa chcete dozvedieť viac o tom ako vybrať pohodlné a funkčné korčule ktoré netlačia, pozrite si článok Ako vybrať korčule na ľad.

 

2. Chcem hrať hokej alebo hrám hokej

Ak sa radíte do tejto kategórie korčuliarov resp. hokejistov, vo vlastnom záujme vám radíme siahnuť po kvalitnejších korčuliach, ktoré už spĺňajú nároky kladené na hokej ako taký.

Tu už je stavba korčúľ prispôsobená na tvrdé nárazy od rýchlo letiacich pukov a teda vás spoľahlivo ochránia pred zranením. Často sa tu taktiež stretávame s funkciou odnímateľného noža, ktorú určite oceníte či už pri jeho zlomení (menej časté) alebo zbrúsení na minimálnu veľkosť pravidelným brúsením (viac časté). 

o5b085b9f74aaf-vymena-hokejovych-nozov

Výhodou je, že zakúpený nový nôž si viete jednoducho vymeniť aj samy v pohodlí domova. Základné modely korčuľ takúto výmenu nepodporujú a teda v prípade povedzme zlomenia noža, musíte kúpiť ako nový holder tak aj nôž. To však predstavuje investíciu rovnajúcu sa takmer novým korčuliam. 

V každom prípade teda doporučujeme poohliadnuť sa po modeli s vymeniteľným nožom, aj keď to možno s hokejom nemyslíte až tak vážne. Investícia sa vám v dlhodobom meradle vráti a to viacnásobne. Tu hovorí pomer výkon/cena jasnou rečou a to v prospech mierne lepších variant, ďalej od úplného cenového dna. Korčule majúce vymeniteľný nôž sa už dajú považovať za “hokejové korčule”

Opäť, rozlišujeme medzi viacerými výkonnostnými triedami, ktoré si bližšie popíšeme v riadkoch nižšie.

 2.1. Amatérsky hokejista

Táto kategória je veľmi špecifická, nakoľko tu môžeme zaradiť prakticky každého kto podľahne pokušeniu zahrať si hokej aspoň raz za týždeň a viac, berúc do úvahy, že jedinec však nikdy nehral hokej profesionálne ani na klubovej úrovni. 

Ako sme už spomenuli vyššie, odporúčame pevnejšiu topánku ktorá už je schopná hráčovi poskytnúť  aspoň minimálnu ochranu. Vymeniteľné nože potešia taktiež. 

V praxi to teda znamená upriamiť pozornosť na tretí, prípadne štvrtý model z konkrétneho radu. Inak povedané, s korčuľami Bauer Vapor X3 jednoducho šliapnuť vedľa nemôžte. 

Cenovo dostupný model sa teší obrovskej obľube. A má prečo. Veľa muziky ze relatívne slušné peniaze z neho robia ideálnu voľbu pre menej náročných hokejistov, ktorí hľadajú tepelne tvarovateľné korčule. Perfektne sa prispôsobia vašej nohe a poskytujú vynikajúce pohodlie.

Ak sa radi “rozmaznávate“, kúpou modelu z vyššej triedy nič nepokazíte. 

Naopak, voľba korčulí z nižších radov vás vie eventuálne ohroziť na zdraví (tvrdé strely, nastrelené puky,) kvôli nízkej miere ochrany. Zub času hrá taktiež svoju rolu. 

Čo vám po čase hrozí je tzv. zmäknutie korčule a to najmä v oblasti kotníkov, až kým sa korčula vyslovene prelomí. Dôvodom je prílišné namáhanie pri hre (dynamické rozbiehanie, brzdenie, otočky), na ktoré základné modely korčúľ jednoducho konštrukčne stavané nie sú

Na druhú stranu, čo poteší, sú prijateľné nadobúdacie náklady a dobrá dostupnosť týchto modelov.

 2.2. Poloprofesionálny hokejista 

 Drvivá väčšina hokejistov spadá práve do tejto kategórie, keďže sem radíme ako amatérskych hráčov s dlhoročnými skúsenosťami tak aj hokejových nadšencov, ktorí okúsili príchuť hokejovej prípravy v podobe členstva v klube, či už na amatérskej alebo svetovej úrovni. 

Návšteva ľadovej plochy tu osciluje na úrovni minimálne dva či trikrát do týždňa a viac. Ak to rozpočet nedovoľuje, uspokojíme sa s amatérskou výbavou. V prípade, že financie nechýbajú, radíme vám vybrať si hokejové korčule niekde za stredom spektra, t.j. štvrtý, piaty modelový rad. 

Kúpou najvyššej rady samozrejme nič nepokazíme, no vedzte, že za komfort a kvalitu sa pripláca.

Pri výbere sa orientujte na modely ktoré už majú topánku vystuženú karbónom a sú tepeľne tvarovateľné. Čo sa vnútornej výstelky týka, tá je lepšie prepracovaná a vyrábaná z materiálov, ktoré odvádzajú pot a teda nenaberáte zbytočne na hmotnosti.

Takto vybrané korčule zabezpečia lepší prenos energie od nôh smerom na ľad a teda budete mat pocit, že sa vám korčuľuje ľahšie a na ľadovej ploche budete svižnejší. Čo je hlavné, budete dostatočne chránený a zároveň sa cítiť komfortne aj pri zvýšenej tréningovej zátaži či turnaji.

Ak sa bavíme o konkrétnom modeli, skvelým zástupcom tejto kategórie sú korčule Bauer Vapor X4 ktoré už oplývajú spomínanými technologickými vychytávkami, ktoré sú použité aj v profi modeloch, no ich cena ich stále robí obľúbeným a cenovo dostupným kompromisom.

Náš tip: Pre lepšie pochopenie oboch modelových radov, teda Vapor a Supreme, mrknite na článok Korčule Bauer: Vapor vs Supreme. Zistíte, ktorý rad korčúľ je pre vás najvhodnejší a prečo je to tak. 

 2.3. Profesionálny hokejista 

Pred nami je posledná kategória ktorá v sebe ukrýva hŕstku hráčov ktorých zaujíma jediné. Spojenie čo najvyššieho komfortu, ochrany výkonu zároveň. 

Nie je nutné podotýkať, že korčule sú stelesnením toho najlepšieho možného na trhu, a to v podobe ako použitých technológií tak výrobných materiálov. Dôraz je takisto kladený na maximálny možný prenos energie do korčule. Nehovoriac o maximálnom možnom leveli komfortu a ochrany ktoré topánka poskytuje.

Jedná sa najmä o použitie funkčných materiálov, špeciálnych patentovaných výstelok o rôznej hustote podľa miesta námahy, integrácia pamäťových pien a mnoho iného.

Topánka u týchto modelov je vyrobená z jedného kusu, spravidla z odľahčených materiálov za účelom zníženia celkovej hmotnosti. Kvalitné vysoké nože spolu s pokrokovými vnútornými výstelkami sú perfektné na bezproblémové zvládanie “pobytu” na ľade pri frekvencií sedem krát do týždňa a viac

Hokej sa veľmi technicky posunul a to hlavne vďaka inováciám, v ktorých sa výrobcovia neustále predbiehajú. Ak by mal Wayne Gretzky na nohách takéto korčule v dobe minulej, určite by nastrieľal o 1000 bodov viac. 

Veľkou vychytávkou sú napríklad CCM Jetspeed FT6 Pro

Samozrejme, nikde nie je napísané, že takéto profi korčule si nemôže kúpiť aj poloprofesionál či amatér, no treba zohľadniť rôzne faktory, ktoré by vám jednoducho pri “bežnom” korčuľovaní mohli spôsobovať problémy a to najmä tvrdosť topánky a s ňou spojené otlaky či nepríjemné odreniny.

Pri kúpe treba počítať s vyššou obstarávacou cenou kedy sa cenovka vie poľahky vyšplhať na úroveň 500 euro a viac.

Krátke zhrnutie

Poďme si to teda celé zrekapitulovať. Pred samotným výberom korčúľ na ľad si najprv položme nasledovné otázky :

 1. Účel, na aký korčule kupujeme (rekreačný korčuliar vs hokejista)
 2. Aká je moja úroveň hokeja (amatér vs profesionál)
 3. Aký typ chodidla mám (typ nartu, šírka, strih korčule, atď)

Ak už poznáte odpoveď, ako sme si vysvetlili vyššie, medzi jednotlivými modelovými radami existujú priepastné rozdiely. Čím vyšší modelový rad, tým odolnejšiu pevnejšiu topánka ale aj jazyk bude mať.. Vystuženie samotnej korčule bude na vyššej úrovni, rovnako ako použité materiály a technológie. Nože sú takisto z kvalitnejšej ocele a teda vydržia nabrúsené dlhšie. 

Náš tip: Kvalitne nabrúsené nože sú rovnako dôležité ako výber správnych korčúľ. Nepodceňujte teda brúsenie ako také, dokáže zásadne zvýšiť váš výkon na ľade.

Máte 2 možnosti- dať si korčule nabrúsiť profesionálovi alebo si kúpiť tzv. ručnú brúsku na korčule ktorá v niektorých prípadoch vie úplne nahradiť brúsenie. Dajte si však pozor, tie jednoduchšie dokážu len opracovať hrany a odstrániť nečistoty, nie však vybrúsiť žliabok ako pri klasickom brúsení na stroji.

Potom si už len vybrať značku a stanoviť rozpočet. Netreba sa unáhliť, akékoľvek individuálne otázky môžete písať na online chat alebo na info@hokejovekorcule.sk. Investícia do low-cost modelov síce vyzerá lákavo, no netreba sa unáhliť aby ste v celkovom meradle neprerobili napríklad pri zlomení noža. 

Ak by ste náhodou zvažovali kúpu korčulí z druhej ruky máme pre vás zopár dôvodov prečo sa im vyhnúť a to oblúkom :

 • Neželaný zápach (ťažko odstrániteľný, jedine ozónovým čistením a to je len dočasné riešenie)
 • Nevyhovujúci strih či tvar (najmä ak boli korčule už tepelne upravované a teda prispôsobené na iný tvar nohy než je tá vaša)
 • Únava materiálu (hrozí zranenie vplyvom zmäknutia topánky, oslabenie pevnosti najmä v oblasti holdera, atď)
 • Príliš zbrúsené nože (nerentabilná výmena noža hlavne pri drahších modeloch)

 Výber korčúľ podľa veľkosti

Zle zvolená veľkosť korčule môže jednak vytvárať negatívne návyky na ľade ako aj prispieť k predčasnej degradácií či až rozpadu korčule. Váš výkon na ľadovej ploche bude do istej miery taktiež negatívne ovplyvnený. 

Ak je korčula priveľká, koledujete si o minimálne o nepríjemné pľuzgiere. V opačnom prípade, kedy je korčula pritesná a tlačí na prsty vzniká riziko straty optimálnej cirkulácie a s tým spojené problémy ako deformácia prstov a podobne.

Pre riadny korčuliarsky záber potrebujeme aby topánka a noha hráča boli v dokonalom “súzvuku“. V praxi to znamená vybrať si topánku tak, aby sa vaše prsty zriedkakedy dotkli špičky korčule, zatiaľ čo medzi pätou a zadnou časťou korčule máte stále k dispozícií nie viac ako 0,5 centimetra voľného miesta. Ak máte korčuľu pevne zašnurovanú, mali by ste sa stále cítiť pohodlne s nohou opretou o plochu korčule.

V prípade výberu vhodnej veľkosti korčúľ pre deti postupujeme rovnako, s tým, že berieme do extra 0,5 centimetra miesta, ktoré rezervujeme pre rast nohy.  

V prípade, že máte “naponáhlo”, pre rýchlu orientáciu vám bohate postačí aj tabuľka veľkostí korčulí:

Vo všeobecnosti delíme korčule na :

 • Detské korčule – označené ako Yth (z anglického youth) v rozmedzí veľkostí 24–32 (EU).
 • Juniorské korčule – označené ako Jr (z anglického junior) je v rozmedzí veľkostí 33–39 (EU).
 • Seniorské korčule - označené ako Sr (z anglického senior) v rozmedzí veľkostí 40–48 (EU).

Či už skúšate korčule osobne v hokejovom obchode alebo “sliedite“ na internete, pri výbere správnej veľkosti je potrebné rátať s veľkosťou rovnakou alebo o pol čísla väčšou než akú máte bežnú obuv. Napríklad ak bežne nosíte obuv číslo 44 (EU), zvoľte si korčule o veľkosti 8.5 prípadne 9 ak používate extra hrubú ponožku.

Je to dané tým, že hokejová hokejová ponožka je spravidla hrubšia. Takisto sa vám chodidlo mierne rozpľasne a noha tak pôsobí väčším dojmom.

Medzi jednotlivými pol číslami je rozdiel 4mm. Teda korčule veľkosti 8,5 budú mať oproti veľkosti 9 rozdiel v priestore, teda dĺžke vnútornej vložky presne 4mm. Medzi 9 a 9,5 bude rozdiel taktiež 4mm a tak ďalej a tak ďalej.

Netreba zabúdať ani na korektnú šírku korčule. Pri lacnejších modeloch sa typicky stretávame len s označením R (z anglického regular) ktoré značí univerzálnu, typizovanú šírku. Buď vám teda korčula sadne alebo nie.

Ak ste sa rozhodli zainvestovať do “hokejových korčulí”, stojíte pred rozhodnutím či zvoliť šírku “D” , respektíve “EE” ktoré predstavujú najbežnejšie súčastné používané štandardy na trhu. 

Náš tip pre dospelých : Ste vo veku kedy vám noha nerastie, preto si zvoľte korčule ktoré vám veľkostne presne sadnú na nohu. 

V preklade to znamená, že ak máte korčule obuté a nohy vystreté, mali by ste prstami zľahka cítiť plastovú špičku korčule.

Ak však pokrčíte kolená a zaujmete hokejový postoj, nemali by ste cítiť žiadny dotyk prstov o špičku. Je to dané tým, že nové korčule majú výstelku päty zatiaľ nevyformovanú a teda chodidlo nie je zasunuté úplne v zadnej časti korčule.

Po pár tréningoch sa vplyvom pohybu nohy ako aj potom samotným výstelka mierne vytvaruje a chodidlo sa posunie bližšie smerom k päte korčule o približne 1 až 2mm. 

Veľkosť teda voľte opatrne, vyhnite sa zbytočne priveľkým korčuliam kde riskujete predčasné opotrebovanie korčule keďže korčule trpia. A čo viac, vystavujete sa nepohodliu pretože vám noha bude v korčuli lietať a neposkytne vám potrebnú oporu na ľade.

Náš tip pre deti : Keďže noha rastie v priemere do nejakých 17 rokov, máme dve možnosti ktoré sa odvíjajú primárne od našej finančnej situácie a síce :

 1. Ak nám nevadí investovať do nových korčúľ takmer každú novú sezónu, tak zvolíme korčule presne na mieru
 2. V prípade že sme finančne limitovaný, odporúčame zvoliť mierne väčšiu veľkosť aby nám korčule dlhšie vydržali. Nechoďte však za hranicu jedného prsta voľného miesta na päte.

 Výber korčúľ a bolesť nôh

 1. Je to normálne, že ma bolia nohy po korčuľovaní?

Ak prvýkrát korčuľujete v nových topánkach, je normálne cítiť mierny diskomfort a ubolené nohy ako také. Ale otlaky pľuzgiere to nie je až tak prirodzený jav. Treba si dať pauzu a nechať nohy zahojiť, ak problém pretrváva niečo asi nebude v poriadku. 

Tieto “stavy” by mali pretrvávať maximálne po dobu prvých pár korčuľovaní. Je to štandardný proces rozchodenia vytvarovania topánok korčule, preto nepanikárte. 

75b085c1631a7c-hokejove-otlaky

2. Čo ak ma bolia nohy vždy keď korčuľujem?

Ak ste s novým párom hokejových korčulí boli na ľade viac ako 10krát a bolesť neutícha, máte problém. Buďto vám korčule dobre nesedia alebo máte chodidlá špecifických tvarov, ktoré vyžadujú zvláštnu pozornosť.

Populárnou voľbou sú vložky do topánok, ktoré vedia vyriešiť napríklad problémy s nízkou klenbou a teda vám poskytnú potrebnú oporu. Okrem toho dobre zvolené vložky takisto aktívne pomáhajú rovnomerne distribuovať tlak naprieč chodidlom smerom k topánke. Penová výplň vložiek vedie tiež k lepšej absorpcii nárazov a samozrejme poskytuje úľavu pre chodidlo pri dlhodobej zátaži. 

z5b085b9f44671-vlozky-do-hokejovych-korcul

Okrem vložiek, si viete korčule prispôsobiť vašim individuálnym potrebám napríklad aj tzv. “vybúchaním”. Jedná sa o rozšírenie korčule v prípade, že má hráč veľmi široký členok a pod. Možností je veľa. 

Tvarovateľnosť korčúľ

Možnosť tepelne nahriať topánku korčule, ktorá sa následne dokonale prispôsobí nohe hráča, je v našich končinách čoraz obľúbenejšia. 

Zatiaľ čo sme sa s touto “výsadou” stretávali len u drahších modelov, dnes je situácia iná. Cenovo dostupnejšie alternatívy už takisto oplývajú funkciou tepelného nahriatia. Treba však podotknúť, že nie každý model je vhodný na takéto “pečenie”. Mohli by ste topánku, či prípadne holder, roztaviť. Preto vo vlastnom záujme pozorne čítajte inštrukcie výrobcu predtým než vôbec začnete. 

Nahrievanie ako také netreba brať ako nutnosť, skôr ako výhodu pri neštandardnom type chodidla. Pravdou je, že korčuľa sa prispôsobí nohe aj sama vďaka telesnému teplu. Ak však vlastníme niektorý z vyšších radov korčúľ, kde je topánka ozaj tvrdá a pevná, nahrievaním sa môžme vyhnúť prvotným pľuzgierom, kedy si noha zvyká na “nové a nepoznané”.

Dá sa povedať, že korčule vieme rozbrusliť aj bez nahrievania, no v prípade profesionálnych modelov takéto nahrievanie vrele odporúčame. Skelet topánky je jednoducho pritvrdý a rozpiecť potrebuje.

Ak ste korčule zakúpili v obchode, odborný personál vám ich určite ochotne “vytvaruje“ v tzv. teplovzdušnej peci, kedy vnútorná výstelka zmäkne a povolí nohe.

nahrievanie_korcul_v_peci

Ak ste dobrodruh a radi by ste si korčule nahriali doma, stačí použiť teplovzdušnú rúru a vhodne zvolenú teplotu (od 70 do cca 79 stupňov Celzia). Či už to idete skúsiť doma alebo to necháte nahrievanie na odborníkov, opakujte proces maximálne 3krát. Ďalšie nahrievania by mohli skôr uškodiť ako pomôcť.

Ak ešte nie ste rozhodnutý ktoré korčule sú tie pravé pre vás, pripravili sme pre váš článok Hokejové korčule: lacné vs drahšie. Aké sú medzi nimi skutočné rozdiely? Tu vám detailne vysvetlíme rozdiely v jednotlivých častiach korčúľ ako sú nože, topánky alebo vnútorné výstelky. Poradíme kedy dáva zmysel si za lepšie korčule priplatiť a kedy nás výrobcovia tak trochu ťahajú za nos.