Zahnutie hokejok

Ak už máte vybratú konkrétnu hokejku, no neviete si rady ako vybrať jej zahnutie, odporúčame sa zamerať najmä na stranu a typ zahnutia.

Strana zahnutia – rozlišujeme medzi pravou (R) a ľavou (L) stranou. Ak ste ľavák, máte ľavú ruku dole a teda potrebujete ľavé zahnutie. Naopak, ak ste pravák, pravá ruke je dole a teda zvoľte pravé zahnutie.

Typ zahnutia – typ si hráč zvyčajne volí podľa svojích osobných preferencií a zvyklostí. Jednotlivé typy sú často označované buďto podľa samotných hráčov (Sakic, Naslund a pod.) alebo výrobcom ako takým.

Často krát sú jednotlivé zahnutia u viacerých výrobcov označované rovnakým číselným vyjadrením, no mierne rozdiely tu badať. Nižšie možno vidieť ako sa zahnutia odlišujú pre špecifické značky ako Bauer, CCM či Warrior a iné. Aj z ekonomických dôvodov výrobcovia a distribútori radi zjednocujú jednotlivé zahnutia a teda povedzme zahnutie typu P92 bude vyhovovať širokým masám pre jeho univerzálnosť.

Ak si neviete rady aké zahnutie zvoliť, orientujte sa podľa subjektívneho pocitu na ľade. Odporúčame taktiež “zžiť sa” s daným typom a nemeniť ho príliž často aby ste zdokonalili svoju hru na maximum. Spomínaný typ P92 predstavuje skvelú voľbu pre svoju univerzálnosť ako pri strelách tak pri sťahovačkách a prihrávkach.

Zahnutia hokejok Bauer

Ponuka zahnutí hokejok Bauer sa za posledné roky výrazne oklieštila. Prakticky u všetkých modelov z radov moderných hokejok badáme posun smerom k 4 zahnutiam a to P28, P92 a P88. Existuje tiež štvrté zahnutie prívlastkom “M” teda napríklad P92M kde písmeno “M” pochádza z anglického “max blade” a označuje čepeľ s vyššou výškou.

Nedávno Bauer ohlásil príchod úplne novej hokejky Bauer Proto-R23 ktorá je v ponuke s celkom novým zahnutím P90T ktoré doposiaľ nebolo v ponuke nikdy predtým. Poďme ale postupne ale vysvetlíme na čo je to ktoré zahnutie vhodné a hlavne pre koho.

Zahnutie P92

Známe aj ako Backstrom zahnutie podľa Švédskeho útočníka NHL menom Nicklas Bäckström. Je to univerzálna voľba vhodná pre všetky štýly hry. Jedná sa o mierne zakrivenie a “otvorenú” čepeľ umožňujúce presné strely a rýchle vymrštenie puku. Hráči, ktorí uprednostňujú vyvážené zahnutie čepele, ktorá exceluje v streľbe a prihrávkach, sa často obracajú práve ku hokejkám Bauer P92.

Zahnutie P92

Výhody:

 • Presné Strely: otvorená hrana pomáha presne mieriť strely, čo je ideálne pre hráčov, ktorí dávajú prednosť presnosti pred hrubou silou.
 • Všestranné manipulovanie s pukom: Hlboká stredná časť zlepšuje manipuláciu pukom, umožňujúc hráčom ľahko ovládať puk v rôznych situáciách.
 • Účinné strely zo zadnej časti čepele: Dizajn čepele uľahčuje ľahké zdvíhanie puku počas streľby zo zadnej časti, čím vie prekvapiť brankárov.

Najvhodnejšie pre:

 • Útočníkov: mimoriadne vhodné zahnutie pre útočníkov, ktorí potrebujú presné strely a výbornú kontrolu puku, čo im umožňuje ľahko nájsť medzery v obrane súpera.
 • Tvorcov hry: ideálna pre hráčov, ktorí excelujú v tvorbe streleckých príležitostí pre svojich spoluhráčov vďaka svojej výnimočnej presnosti prihrávok.

Zahnutie P28

Toto zahnutie spopularizovala legenda hokeja McDavid, je charakterizovaná hlbším stredovým zakrivením a otvorenou čepelou. Tento dizajn zlepšuje kontrolu nad pukom, čo je ideálne pre hráčov, ktorí sa zameriavajú na šikovné manévre a presné strely. McDavidov-ka je obľúbená medzi útočníkmi, ktorí kladú dôraz na obratnosť a presnosť vo svojej hre. Hokejky Bauer so zahnutím P28.

Zahnutie P28

Výhody:

 • Rýchle vymrštenie: jedinečný dizajn umožňuje rýchlu streľbu, často krát vie zaskočiť brankárov a zvyšuje šance na gól.
 • Klamlivé manipulovanie s pukom: stredná časť zlepšuje manipuláciu s pukom, čo umožňuje hráčom vykonávať klamlivé pohyby a triky na obchádzanie obrancov.
 • Silné strely: otvorená hrana pomáha kontrolovateľnejšie zdvíhať puk, čo zlepšuje šance na presný zásah do rohu bránky.

Najvhodnejšie pre:

 • Strelcov: ideálna voľba pre hráčov, ktorí spoliehajú na silné a presné strely na prekonanie brankárov näjma príklepom a taktiež pri strielbe z rôznych pozícií na ľade ktoré sú ďalej od brány.
 • Rýchlych útočníkov: ideálne pre hráčov, ktorí vynikajú svojou obratnosťou a zručnosťou, čím dokážu využiť aj najmenšie medzery v obrane a vytvárať si príležitosti na strelenie gólov.


Zahnutie P88

Často krát označované ako zahnutie Kane, po famóznom hráčovi na pravom krídle menom Patrick Kane ktorý ho spopularizoval. Ocenia ho hráči ktorí kladú dôraz na presné ovládanie puku a bezchybne presné prihrávky na ľade. S mierne zakriveným stredom a jemne otvorenou čepelou ponúka toto zahnutie vynikajúce ovládanie, čo hráčom umožňuje pohybovať sa s pukom s eleganciou. Hokejky Bauer so zahnutím P88.

Zahnutie P88

Výhody:

 • Presné prihrávky: jednou z výnimočných vlastností P88 je jej perfektná kontrola, ktorá hráčom umožňuje rozdávať veľmi presné prihrávky. Toto je obzvlášť ocenené pri útočníkoch, ktorí vytvárajú šance na strelenie gólov a tzv playmakerov, ktorí zakladajú útok a tvoria hernú stratégiu smerom vpred.
 • Výborné ovládanie puku: Stredový tvar P88 ponúka výnimočné ovládanie, dovoľujúc hráčom manévrovať s pukom s eleganciou. Táto schopnosť je nepostrádateľná v tesných priestoroch, čo hráčom umožňuje ľahko prechádzať okolo súperov.
 • Všestrannosť:  Toto zahnutie dovoľuje hráčov ľahko sa prispôsobiť herným situáciám na ľade a dovoľuje bezproblémový prechod medzi útočnými a obrannými líniami, čím je vhodné pre širokú škálu herných situácií.

Najvhodnejšie pre:

 • Útočníkov aj obrancov: je to populárna voľba pre hráčov, ktorí menia svoje pozície alebo hrajú v rôznych herných situáciách.
 • Všestranne orientovaných hráčov -je vynikajúcou voľbou pre tých, ktorí sa zúčastňujú presiloviek, oslabení aj štandardných situácií piatich proti piatim.


Zahnutie P92M

V zásade sa od P92ky líší len vyššou čepeľou v oblasti kde sa končí shaft, teda palica hokejky, viď obrázok nižšie. Má to určité nesporné výhody. Hokejky Bauer so zahnutím P92M.

Zahnutie P92M

Najvhodnejšie pre:

Útočníkov, najmä centrov ktorí chodia na buly. Uplatnenie si nájde aj u univerzálnych smerom dopredu orientovaných hráčov.

Výhody:

 • Väčšia šanca vyhrať buly keďže máte viac “materiálu” na čepeli a teda trafiť puk je jednoduchšie.
 • Vyššia čepeľ dovoľuje spracovať (sklepnúť) poskakujúce a nad ľadom letiace puky.
 • Budete mať navrch v súbojoch o puk v rohu ihriska kedy opäť potrebujete čo najväčšiu plochu čepele pri boji o puk.

Zahnutie P90T

P90T je hybridom medzi P92 a P28 so sklonom čepele podobným P92 a špičkou v tvare akú má P28. Okrem toho má zahnutie trochu vyšší profil (niečo ako v prípade P92M), čo poskytuje viac kontroly a sily pri buly a bojoch o puk na mantineloch. Zahnutie sme zatiaľ postrehli len u novučičkej hokejky Bauer Proto-R23, uvidíme či neskôr prídu aj ďalšie modely s týmto zahnutím.

Výhody:

Najmä pri hre o buly, ťažkých situáciach pri mantineloch a takisto sklepávanie nad zemou letiacich pukov na zem.

Najvhodnejšie pre:

Útočníkov a tvorcov hry, ktorí potrebujú presnosť pri streleckých a prihrávkových situáciách. Stredne otvorený tvar čepele P90T hráčom umožňuje zdvíhať puk s ľahkosťou kedykoľvek, keď je to potrebné, čo je výhodou pre hráčov, ktorí chcú pridať rôznorodosť do svojich striel.

Zahnutia hokejok CCM

Hokejový gigant CCM používa mierne odlišné názvy pri svojich zahnutiach čepelí. Jediná spojitosť medzi zahnutiami rivalov - Bauer a CCM je zahnutie P28 ktoré je prakticky identické. Nezáleží či si kúpite hokejku od jedného alebo druhého výrobcu, zakrivenie čepele bude takmer rovnaké a pri hre nepocítite nijakú výraznú zmenu. Nemusíte sa tak báť ak by ste chceli presedlať na inú značku hokejky, teda napríklad z bauer na ccm alebo opačne. 

Zahnutie P28 

Zahnutie ktoré spopularizovala hviezda NHL Connor McDavid, je charakteristické výrazne otvorenou čepeľou a zreteľným vykrojením. Tento dizajn umožňuje ľahké zdvíhanie puku a rýchlu streľbu. Hokejky od CCM so zahnutím P28.

Výhody:

 • Zdvíhanie puku: otvorená čepeľ P28 umožňuje hráčom jednoducho zdvihnúť puk, čo je ideálne pre tých, ktorí chcú strieľať puk švihom zápästia z blízkosti, napríklad aj backhandom. Vlastne ako keby podoberiete puk hranou hokejky a ten vyletí nahor. Často sú takéto zakončenia práve v tesnej blízkosti bránkoviska kedy brankár leží, resp. nie je v postoji a vy ho viete takto prekonať jednoduchým pozdvihnutím.
 • Rýchle uvoľnenie: toto zakrivenie umožňuje rýchle vymrštenie puku, čím zaskočí brankárov a zvyšuje šance na skórovanie.

Najvhodnejšie pre:

Ideálne pre útočníkov, ktorí uprednostňujú rýchlosť, obratnosť a bleskové strely. Je obzvlášť užitočné pre hráčov, ktorí vynikajú v osobných súbojoch a potrebujú rýchlo vystreliť v obmedzenom priestore.

Zahnutie P28 

Zahnutie P29

Hokejová kapacita menom Sidney Crosby sa zapríčinila o hojné rozšírenie práve tohto zahnutia medzi širokú verejnosť. Charakteristická pre toto zahnutie je mierne otvorená čepeľ a stredne veľký oblúk vyhnutia čepele. Všetky hokejky CCM P29.

Výhody:

 • Presná streľba: stredný oblúk krivky P29 poskytuje vynikajúcu kontrolu, umožňujúc hráčom umiestniť strely presne tam, kde chcú, čo je ideálne pre ostrostrelcov a tvorcov hry.
 • Všestrannosť: hráči môžu efektívne manévrovať s pukom vďaka vyváženému oblúku čepele, čo je vhodné pre rôzne štýly hry a situácie. Zahnutie je populárne ako medzi útočníkmi tak obrancami ale prvá menová skupina bude mať zrejme početnejšie zastúpenie.

Najvhodnejšie pre:

Typickým zástupcom bude útočník, ktorý dáva prednosť presnosti a dokonalej kontrole nad pukom. Zahnutie sa perfektne hodí na streľbu so zreteľom na presnosť, napríklad na nácvik umiestňovania puku do konkrétnej časti bránky. Ak radi rozdávate presné prihrávky, P29 bude to pravé pre vás.

 Zahnutie P29

Zahnutie P19

Zahnutie je pomyselne spájané s hráčom NHL menom Ryan Nugent-Hopkins. Kombinuje presnosť a kontrolu a to vďaka strednému oblúku s relatívne uzavretou čepeľou. Hokejky od CCM so zahnutím P19.

Výhody:

 • Lepšia kontrola: Ak je čepeľ uzavretá ako aj v tomto prípade, dáva to hráčovi lepšiu kontrolu nad puku počas manévrovania ako aj prihrávok. Najmä ak je hráč pod tlakom a je šanca že by mohol pochybiť, takéto zahnutie mu dovolí robiť čo potrebuje v relatívnom pokoji a kľude.
 • Presné strely: Opäť platí, že “zavretý” dizajn čepele umožňuje hráčom strieľať presne, čo je vhodné pre hráčov, ktorí potrebujú zasiahnuť konkrétne miesta brány. Je to preto, že puk ostáva ako keby kolmo na čepeľ a teda nemení veľmi svoju trajektóriu. Pri otvorenej čepeli je to presne opačne, pri streľbe puk letí hore rýchlejšie a skôr.

Najvhodnejšie pre:

Hráčov, ktorí kladú dôraz na jemnosť a tvorbu hry. Je skvelou voľbou pre centrov a krídelníkov ktorí majú radi presné prihrávky a chcú spracovať puk precízne s dôrazom na “fajnovost”. Jednoducho pre tých ktorí majú radi milimetrové prihrávky a hrdia sa presnosťou.

Zahnutie P19

Zahnutie P90TM

Je to tzv. hybridný dizajn pre všestranné použitie. Kombinuje vlastnosti P28 a P29. Všetky hokejky CCM so zahnutím P90TM.

Zahnutie P90TM

Výhody:

 • Všestrannosť: poskytuje harmonickú rovnováhu medzi schopnosťou dvíhať puk na krátke vzdialenosti a medzi presnou streľbou od modrej. Je to zahnutie ktoré je perfektne vyvážené a dobre padne ako útočníkom tak aj obrancom.
 • Skvelý výkon na ľade: hráči majú možnosť ľahko manévrovať s pukom, presne strieľať a bez námahy zdvíhať puk aj na blízko, čo je výhodné v rôznorodých herných situáciách.

Najvhodnejšie pre:

Takpovediac všetky pozície, obrancov aj útočníkov. Je to veľmi univerzálne zahnutie ktoré dovoľuje prispôsobiť sa potrebám danej hernej situácie a vyťažiť z nej maximum. Podporuje presnú streľbu ale aj skvelú kontrolu nad pukom.

Rada na záver: Celkovo platí, že výber správneho zahnutia čepele pri hokejkách Bauer alebo CCM závisí od herného štýlu a preferencií každého hráča, nedá sa preto zovšeobecniť ktoré je to najlepšie. Nebojte sa vyskúšať viacero zahnutí, no ak už nájdete to pravé, odporúčame pri ňom zotrvať a neustále ho nemeniť.

Ak vás zaujímajú ďalšie tipy ako vybrať hokejku, prečítajte si náš článok Úplne všetko, čo potrebujete vedieť pri výbere správnej hokejky.