Hokejové chrániče holení plnia predovšetkým funkciu ochrany kolena a holennej kosti. Podceniť výber tejto časti hokejovej výstroje vás môže prísť draho, keďže kolenný kĺb patrí do skupiny najčastejšie poranených kĺbov v ľudskom tele a to i bez pričinenia hokeja.

Pri lacnejších modeloch sa stretávame s ochranou kolena za pomoci jednoduchého chrániča z tvrdeného plastu, výstuhou po celej dĺžke chrániča a základným zapínaním. Tieto varianty sú vhodné prevažne na amatérsky hokej, v žiadnom prípade neodporúčame ich používanie na profesionálnej úrovni, či už ide o tréning alebo zápas. Hrozí totiž zlomenie chrániča, ktorý nemusí odolať tvrdým strelám.

Naopak, profesionálne holenné chrániče poskytujú oveľa lepšiu mieru ochrany vďaka pevnejším materiálom, ako je kompozit, z ktorého sú chrániče vyrábané. Stretávame sa tu tiež s viacvrstvovou ochranou kolena. Samotný chránič je spravidla širší a teda pokrýva väčšiu časť tela. Prepracovanejšie sú tiež penové protektory po stranách chrániča, ako aj ochrana lýtkovej časti. Systém zapínania je navrhnutý tak, aby držal chránič v chcenej polohe bez posúvania počas hry vďaka kvalitnými látkovými sťahovacími pásmi. Nehovoriac o technologických vychytávkach ako Bauer 37.5, ktorá dokáže udržovať telesné teplo na ideálnej hodnote a zabezpečiť tak maximálny výkon.

Ak váhate, akú veľkosť chrániča holení zvoliť, tabuľky veľkostí vám rozhodovanie uľahčia.