Ako vybrať dĺžku hokejky

Často sa na nás obraciate s prosbou ako vybrať dĺžku hokejky. Určíte ju podľa výšky hráča a to nasledovne: 

Položte špičku hokejky na zem medzi nohy a postavte ju vertikálne. Všeobecným pravidlom je, že ak stojíte bez korčúľ, koniec hokejky by mal siahať približne do výšky vášho nosa. Ak máte obuté korčule, koniec hokejky by mal siahať do úrovne vašej brady.

Tabuľka veľkostí hokejok

Veková kategória
Výška hráča
Dĺžka hokejky
Detské (Yth) (3-5) 91 - 117 cm 97 - 112 cm
Detské (Yth) (6-8) 117 - 142 cm 114 - 125 cm
Junior (Jr) (7-13) 132 - 155 cm 127 - 137 cm
Intermediate (Int) (11-14)  150 - 163 cm 140 - 147 cm
Intermediate (Int) (12-14) 157 - 173 cm 140 - 147 cm
Senior (Sr) (14+) 165 - 178 cm 145 - 155 cm
Senior (Sr) (14+) 170 - 185 cm 147 - 157 cm
Senior (Sr) (14+) 178 - 193 cm 152 - 160 cm
Senior (Sr) (14+) 185 cm + 152 - 160 cm

 

Akú dĺžku hokejky potrebujem?

Nechajte hráča stáť bez korčúľ. Potom položte špičku hokejky na zem medzi jeho nohy a umiestnite hokejku vertikálne. Všeobecne platí, že koniec hokejky ktorá má správnu dĺžku by mal siahať približne po nos. Ak má však hráč obuté korčule, hokejka by mala siahať iba po jeho bradu. Berte to len ako odporúčanie a nie ako pravidlo. Niektorým hráčom môže viac vyhovovať kratšia, iným zase dlhšia hokejka v závislosti od ich štýlu hry, pozície alebo osobných preferencií.

Všetky hokejky sa vyrábajú v štyroch veľkostiach: Seniorské (Sr), intermediate (Int), juniorské (Jr) a detské hokejky (Yth). Seniorské sú najdlhšie a každá ďalšia veľkosť - Int, Jr, Yth  je kratšia a zvyčajne ponúka menší obvod shaftu (rovná časť hokejky) a nižší flex (ohyb hokejky).

Na čo všetko má vplyv nesprávna dĺžka hokejky?

Dĺžka hokejky môže mať veľký vplyv na výkon hráča. Nesprávna dĺžka ovplyvňuje nielen samotný herný výkon ale takisto spôsobuje nadmerné opotrebenie hokejky. 

Nehovoriac o tom, že pri krátkej hokejke bude hráč neprirodzene ohnutý v chrbte a časom sa môžu dostaviť bolesti spodného chrbta a s tým spojené vážnejšie zdravotné problémy.

Akú časť hry ovplyvňuje dĺžka hokejky?  

  • Ovládanie hokejky - celková schopnosť kontrolovať puk. 
  • Streľbu hokejkou - flex teda ohybnosť hokejky je ovplyvnená dĺžkou hokejky. Ak neviete správne napružiť hokejku napríklad preto, že má príliš vysoký flex, nebudete schopný vystreliť tak razantne.
  • Prijímanie prihrávok - hokejka by mala “sedieť” na ľade v správnom sklone, rovnobežne s ľadovou plochou. Ak je pridlhá, špička je príliš vysoko, ak je prikrátka, pätka je odlepená od ľadu. V oboch prípadoch nebudete schopní využiť naplno potenciál hokejky.
  • Dosah na puk - niektorí hráči potrebujú čo najväčší dosah, napríklad obrancovia aby včasne vypichli puk súperovi. Prikrátka hokejka vás pripraví o túto možnosť.

Ako to ovplyvňuje moju hokejku? 

Ak je hokejka príliš dlhá, môže sa vám stať, že budete nadmerne opotrebúvať pätku hokejky. Pätky sa relatívne ťažko opravujú, zbytočne si tak postupne ničíte čepeľ hokejky a ani o tom neviete. Naopak, ak je prikrátka, rýchlejšie zoderiete špičku čepele a hokejka bude po čase viac náchylná na zlomenie.

Náš tip- Ak hráte hokej s loptičkou, dokážete pomerne ľahko zistiť spôsob opotrebovania- ak sa jedna časť hokejky opotrebováva oveľa rýchlejšie ako druhá, musíte upraviť výšku a sklon hokejky.

Kedy je vhodné zvoliť kratšiu alebo dlhšiu hokejku?

Kratšia hokejka

Hokejisti, ktorí vedia dokonale ovládať hokejku, majú tendenciu uprednostňovať kratšie hokejky. Používanie krátkej hokejky uľahčuje pohyb s pukom, pretože hokejka bude ľahšia (menej materiálu) a kratšia hokejka sa im bude oveľa jednoduchšie presúvať okolo tela.

Mnohí hráči, ktorí vynikajú v manipulácii s hokejkou, majú tendenciu priblížiť si puk k telu, aby ho chránili pri “vyťahovaní” hokejky. Krátka hokejka uľahčuje vykonávanie týchto pohybov kedy hráč vyvedie súpera z pozície alebo korčuľuje okolo neho, pričom si zachováva držanie a kontrolu nad pukom.

Štandardná dĺžka hokejky

Vhodná pre hráčov ktorí sa radi dostávajú do rohov, vyhrabávajú puky a spôsobujú problémy pred bránkou. S hokejkou štandardnej dĺžky môžete stále ľahko spracovať puk a tiež vykonávať zákroky vypichnutím, zachytávať prihrávky a strieľať pohodlne príklepom na bránku. Väčšine hokejistov bude vyhovovať práve štandardná, správne zvolená dĺžka hokejky podľa ich výšky.

Dlhšia hokejka

Je bežné, že obrancovia majú najdlhšie hokejky v tíme. Dlhá hokejka vám poskytne dlhší dosah, čo vám uľahčí vypichnutie puku súperovi prípadne zachytenie prihrávky a podobne. Obrancovia sú tiež známi tým, že majú tvrdé strely a práve dlhšia hokejka im vie poskytnúť väčšiu silu pri strelách. To samozrejme platí, ak máte správnu techniku streľby.

Dobrým príklad je napríklad taký Zdeno Chára ktorý má jednu z najtvrdších striel v NHL vôbec. Zdeno pri svojej výške používa hokejky s flexom až 150. Pre porovnanie, taký Ovechkin ktorý je tiež kus chlapa (191cm) hrá bežne s flexom 80.

Poznámka: zatiaľ čo vyššie uvedené body sú v hokeji bežné, neznamená to, že sú to absolútne pravdy. Niektorí obrancovia používajú krátke hokejky, zatiaľ čo iní hokejisti, ktorí excelujú pri práci s pukom používajú dlhšie hokejky. Tieto tipy majú pomôcť začínajúcim hráčom nájsť správnu dĺžku hokejky, avšak nebojte sa experimentovať a zvoľte si takú dĺžku ktorá sadne presne vám a vášmu štýlu hry.

Kedy do hry vstupujú osobné preferencie?

Osobné preferencie sú veľmi dôležité! Nezabudnite si položiť otázku: "Hrá sa mi s hokejkou pohodlne?" Ak nehráte na elitnej úrovni, je nepravdepodobné, že by ste si používaním nezvyčajne krátkej alebo dlhej hokejky výrazne pomohli. Je dobré riadiť sa určitými zásadami - dĺžka po nos a bradu ako sme spomenuli vyššie.

Správna dĺžka hokejky je taká pri ktorej má hráč v stoji ruky pohodlne vystreté pri tele a zároveň čepeľ hokejky bude zarovno s ľadom, viď obrázok nižšie.

 ako_vybrat_dlzku_hokejky_na_ladovy_hokej

Skúsení hráči presne poznajú dĺžku, ktorá im vyhovuje, a zmena dĺžky by ich vyviedla z miery.

Napríklad taky Wayne Gretzky používal krátku hokejku...

Mark Stone z Vegas Golden Knights používa dlhšiu hokejku (65 palcov v shafte) a vďaka tomu sa neustále umiestňuje v prvej desiatke v lige čo sa týka počtu bodov. Na svojej hokejke používa aj šialene veľký nadstavec, ale to je už iný príbeh sám o sebe. Jednoducho skúste čo vyhovuje práve vám. Niektoré možnosti dlhších hokejok nájdete TU.

Časté chyby ktoré ľudia robia pri výbere dĺžky hokejky

  • Pri kúpe drahej hokejky sú hráči a rodičia často nervózni z toho, že z nej mladý hokejista rýchlo vyrastie. Preto majú tendenciu kúpiť radšej dlhšiu hokejku.

Riešenie - skráťte ju na správnu dĺžku a použite nadstavec ak hráč povyrastie. Bohužiaľ to, že hokejka stála 200 euro, neznamená, že vydrží večne. V skutočnosti sa zdá, že nové hokejky sa lámu ešte ľahšie ako v minulosti. Našťastie ponúkame hokejky za nízke ceny, ktoré pomáhajú trochu zmierniť bolesť, keď sa hokejka zlomí alebo z nej hráči vyrastú.

Náš tip: ak vyberáte hokejku na hokejbal, nepotrebujete tú najdrahšiu skôr sa zamerajte na odolnosť. A samozrejme správnu veľkosť.

  • Mladý hráč dostane hokejku, ktorá bola zlomená od profesionála/juniora/atď. a nevie ju správne ohnúť pri streľbe.

Riešenie -  takáto hokejka sa výborne hodí na vonkajšie aktivity napríklad pri hre s loptičkou. Choďte si však následne kúpiť takú ktorá má správnu veľkosť.

  • Juniorský hráč má zrazu na tréningu o niečo väčšiu silu na strele príklepom po tom čo si zvykol hrávať s dlhšou, seniorskou hokejkou s vyšším flexom a teraz ju používa aj bežne v zápasoch.

Riešenie - To je síce fajn, ale príklep je najúčinnejší, keď viete rýchlo napriahnuť, vystreliť a prekonať bránu. Zbytočne obetujete veľkú časť svojej hry (napríklad vedenie puku, prihrávky, atď) výmenou za malý prínos akým je tréning strely príklepom. Zvoľte si radšej dobre padnúcu veľkosť hokejky a trénujte komplexne, nie len jednostranne.

Ak hľadáte ďalšie informácie ohľadom výberu tej správnej hokejky, prečítajte si náš článok - Úplne všetko, čo potrebujete vedieť pri výbere správnej hokejky.