V princípe sa kolieskové hokejové korčule rozdeľujú do troch výkonostných kategórií: rekreačné, výkonnostné a elitné. Je dôležité zvoliť správnu úroveň hry, aby ste maximalizovali svoj výkon na ihrisku.

Aby sme poznali rozdiely v každej úrovni, musíme poznať anatómiu korčúľ. Štvrtinový balíček, box na špičky, jazyk korčúľ, chránič šliach, podrážka, podvozok, kolieska a ložiská.

Rekreačná úroveň

Rekreačné korčule sú postavené pre nováčikov v hokeji, alebo príležitostných korčuliarov, ktorí hľadajú cenovo dostupnú možnosť. Sú to skvelé štartovacie korčule, najmä pre mladých hráčov.

Jedna vec, ktorú treba mať na pamäti je veľkosť, alebo hmotnosť korčuliara. Zatiaľ čo rekreačné korčule sú určené pre začiatočníkov, ťažší dospelí korčuliari môžu vytvoriť väčšiu silu, ako boli korčule navrhnuté na zvládnutie, a majú za následok predčasný rozpad. V takomto scenári by sme odporučili pozrieť sa na korčule výkonnostnej úrovne, aby ste z dlhodobého hľadiska ušetrili peniaze, pretože korčule vydržia dlhšie a nebudete ich musieť tak rýchlo vymieňať.

  • Horná časť: Topánka na rekreačnej úrovni je mäkšia ako ostatné, čo je oveľa pohodlnejšie a najlepšie pomáha hráčovi naučiť sa korčuľovať. Podobným spôsobom je podrážka mäkšia, aby poskytla primeranú úroveň flexu pre nováčika v hokeji alebo príležitostného korčuliara.
  • Nižšia časť: Dvojdielny podvozok je štandardom v tejto cenovej kategórií a je to časť, ktorá drží kolieska korčúľ. Aj keď nie sú také odolné ako jednodielne šasi, sú dostatočne silné pre príležitostných, alebo nováčikov v hokeji. Tieto korčule sa zvyčajne dodávajú s kolieskami, ktoré sú určené na drsné vonkajšie povrchy. Ak je v pláne hrať v interiéri, navrhovali by sme vám zakúpiť si sadu koliesok do interiéru alebo prejsť na korčule na výkonnostnej úrovni, pretože poskytnú oveľa lepšiu priľnavosť na vnútornom povrchu.

Z našej ponuky Bauer RS Senior, Junior aj detské patria medzi najobľúbenejšie základné inline korčule.

Výkonnostná úroveň

Korčule na výkonnostnej úrovni sa skvele hodia pre hráčov, ktorí sú si istí svojím korčuliarskym krokom a sú pripravení posunúť svoj výkon na vyššiu úroveň. Títo hráči sú na ihrisku 1-2 krát týždenne a hrajú hokej na strednej až vysokej úrovni.

  • Horná časť: Veľkou výhodou tuhšej topánky je zvýšená ochrana v tomto cenovom bode, ktorá je potrebná na vyššej úrovni hokeja, zatiaľ čo hrubšie vnútorné peny vytvárajú ešte pohodlnejší pocit z topánky. Jazyky sú zvyčajne hrubšie a sú dobre vystužené, čo opäť vytvára väčšie pohodlie a lepšiu ochranu hornej časti chodidla. Podobne ako tuhšia podrážka vytvára lepšiu stabilitu pre rýchlejšiu odozvu a zvýšenie celkového výkonu.
  • Nižšia časť: Jednodielne šasi, ktoré ponúka lepšiu dlhodobú odolnosť ako dvojdielne šasi, ktoré sa nachádza na rekreačných korčuliach. Tie budú zvyčajne držať kolesá s viacerými povrchmi, ktoré je možné použiť na hladkých vonkajších povrchoch a väčšine vnútorných povrchov. Vo vnútri kolies sú lepšie hodnotené ložiská, ktoré poskytujú lepšiu špičkovú rýchlosť a tiež kĺzanie.

Elitná úroveň

Korčule elitnej úrovne sú skonštruované pre najlepší výkon, ochranu, odolnosť a pohodlie. Títo hráči sú zvyčajne na klzisku trikrát, alebo viackrát týždenne a hrajú hokej na vysokej úrovni.

  • Horná časť: Väčšina topánok na tejto úrovni je vyrobená z kompozitných, alebo iných špičkových materiálov; ktoré sú najľahšie, najcitlivejšie, najochrannejšie a tepelne tvarovateľné. Podobne aj tieto korčule prichádzajú s tuhšími podrážkami, ktoré zlepšujú bočnú stabilitu pre lepšiu odozvu a celkový výkon. O hornú časť chodidiel je dobre postarané, pokiaľ ide o ochranu a pohodlie, s profesionálnymi korčuliarskymi jazykmi, hrubšou plsťou a množstvom vstreknutých pien. Špičkové tkaniny lepšie regulujú vlhkosť a pomáhajú udržiavať nohy počas hry zamknuté na mieste. Vnútorné peny sú hrubšie a plyšovejšie, čo v podstate znamená, že sú oveľa pohodlnejšie a lepšie sa formujú aj okolo chodidla.
  • Nižšia časť: Šasi ľahšie, lepšie prenáša energiu a je tiež konštrukčne odolnejší. Držia elitné vnútorné kolesá, ktoré poskytujú prvotriednu priľnavosť pre väčšiu výbušnosť a brzdnú silu. Špičkovým rýchlostiam a kĺzaniu pomáhajú aj kvalitné ložiská, ktoré na výkonnostných alebo rekreačných korčuliach nenájdete.

V našej ponuke nájde napríklad od firmy Bauer Vapor 2x Pro, Vapor 3x Pro, alebo Mission Inhaler WM01.

A aké sú tie vaše najobľúbenejšie inline korčule?